Idea - Opera Flis
Toruńska Orkiestra Symfoniczna zrealizowała Operę Flis w związku z trwającym w Toruniu Rokiem Flisaczym. Niemal 170-letnia opera Stanisława Moniuszki idealnie wpisała się w te obchody, integrując i aktywizując lokalną społeczność.
Ważnym elementem wydarzenia było promowanie działań minimalizujących oddziaływanie człowieka na środowisko oraz zachęcenie do transformacji zielonej i cyfrowej.
Toruńska Orkiestra Symfoniczna po raz pierwszy zrealizowała operę w wydaniu scenicznym, łącząc tradycję z nowoczesnością. Na jednej scenie wystąpili soliści, chór, orkiestra, tancerze, a wszystkiemu towarzyszyła bogata scenografia i kostiumy pochodzące z Opery Śląskiej w Bytomiu, które powstały do widowiska realizowanego w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Opera została wzbogacona o nowoczesne wizualizacje.
Wydarzeniu towarzyszyły działania dodatkowe - maestro Adam Banaszak poprowadził wykład o Stanisławie Moniuszce, który jest dostępny online, bezpłatnie, na kanale YouTube Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, co pozwala dotrzeć do osób z Polski i z zagranicy.
Publiczność mogła też obejrzeć obejrzeć stoiska i nagrania edukacyjne firm z regionu, którym bliskim są działania proekologiczne.
W ramach wydarzenia odbyły się także warsztaty pn. "Muzyka z recyklingu — warsztaty tworzenia instrumentów”.
Celem warsztatów jest uwrażliwienie dzieci na mnogość brzmień w otaczającym nas świecie. Prowadzący zaprezentowali rozmaite instrumenty wykonane z przedmiotów codziennego użytku i wyjaśnili zasady wydobycia dźwięku na różnych grupach instrumentów (idiofony, membranofony, aerofony, chordofony). Przy okazji rozmowy o instrumentach z recyklingu zwrócili uwagę na ważną kwestię ochrony środowiska.
Podczas warsztatów dzieci miały okazję stworzyć swoje własne instrumenty, które później zabrały do domu. Na koniec spotkania wspólnie z prowadzącymi zagrali utwór na własnoręcznie wykonanych instrumentach.